
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.65 mm |
| Width | 4.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 3.4 mm |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 3.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.25 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Gender | Male |
| Contact Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Contact Pitch | 1.25 mm |
| Gender | Pin (Male) |
| Connector Type | Header |
| Packaging | Reel |
Stock: 18329
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51980
Ext.Price$0.51980
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51980 | $0.51980 |
| 10 | $0.44371 | $4.43710 |
| 25 | $0.42027 | $10.50675 |
| 50 | $0.39807 | $19.90350 |
| 100 | $0.37703 | $37.70300 |
| 300 | $0.36309 | $108.92700 |
| 500 | $0.34967 | $174.83500 |
| 1000 | $0.34796 | $347.96000 |
